Батько й син: Казка

Були колись батько й син. Надумали вони вирушити в далеку дорогу. Відійшли від домівки – батько й каже:

– Скороти мені далеку дорогу, полегши моє тіло, розпали вогонь для казана.

Син не міг сповнити жодного батькового прохання, і батько повернув назад. Прийшовши додому, батько послав дружину довідатися, як син пояснить їхнє повернення. Але син ніяк пояснити не міг.

Знову зібралися вони в далеку дорогу. І знову батько сказав синові те, що й першого разу. Син не зміг відповісти, і вони повернули додому. Знову послав батько свою дружину до

сина, довідатися, як той пояснить їхнє повернення. А син сказав:

– Звідки візьму я те, чого не існує взагалі і немає у нас?!

Минув якийсь час, батько одружив свого сина, і після того вони знову вирушили в далеку дорогу. І знов повернули додому, бо син не зміг сповнити батькових бажань. Але тепер батько послав свою дружину, щоб вона послухала, що син казатиме невістці.

Син усе переказав своїй молодій дружині, а та й каже:

– І ти не зрозумів, що все це означає? «Скоротити далеку дорогу»– означає вести цікаву бесіду, «полегшити тіло» – тобто дати батькові палицю, на яку б він міг обіпертися, «розпалити вогонь для казана» – означає запалити люльку. Ось так ти повинен був супроводжувати батька.

Коли батько довідався про цю розмову, він залишив свого сина вдома і сам вирушив у далеку дорогу. В далекій країні його взяли в полон розбійники, що крали людей. Розбійники вирішили вбити батька.

– Не вбивайте мене! Я багата людина! Якщо ви відправите до мене гінця з моїм листом, то матимете все, що забажаєте,– сказав він.

Розбійники погодилися, і батько написав таке: «Любий сину, пришли мені шістдесят однорогих червоно-рябих биків, шістдесят дворогих червоно-рябих биків, шістдесят трирогих червоно-рябих биків і ще шістдесят чотирирогих червоно-рябих биків».

Прийшов лист до сина. Прочитавши його, син став думати: «Шістдесят однорогих биків буде, якщо їм відламати по одному рогові – всі ж вони дворогі. Але звідки взяти трирогих і чотирирогих?» Нічого він не міг придумати. Ходив отак, пригнічений, аж дружина й каже:

– Ну, невже ти, чоловіче, не можеш здогадатися, що то таке? Шістдесят однорогих биків – це шістдесят чоловіків, озброєних рушницями, шістдесят дворогих биків – це шістдесят чоловіків, озброєних рушницями та кинджалами; шістдесят трирогих биків – це шістдесят чоловіків, озброєних рушницями, кинджалами й пістолями; а шістдесят чотирирогих биків – це шістдесят чоловіків, озброєних рушницями, пістолями, кинджалами й мечами. Твого батька піймали розбійники. Візьми з собою всіх цих людей, про яких він написав, і приведи батька додому.

Зробив син так, як порадила дружина, – і визволив свого батька від лихих розбійників.

ЖахПоганоЗадовільноДобреЧудово! (Оцінок ще немає)
Сподобалась казка чи оповідання? Поділіться з друзями!
Категорії казки "Батько й син":
Залишити відповідь

Читати казку "Батько й син" українською мовою на сайті Proza онлайн: найкращі народні казки для дітей та дорослих. Повчальні казки для хлопчиків та дівчаток для читання у дитячому садку, школі або на ніч.