Дзвін: Казка

Ви коли-небудь були в столиці Китаю — чудовому місті Пекіні? Були? Ну, тоді ви бачили величезний дзвін, що стоїть на околиці міста, і звичайно, милувалися красою і блиском його металу.

Даремно шукати у старовинних книгах та стародавніх рукописах ім’я майстра, який відлив цей дзвін. Не дізнатися з книг і того, чому звуки величезного дзвону, прозорі й ніжні, як перелив гірського струмка, стають раптом грізними та величними.

У книгах про це не написано, але старі люди знають, хто і коли відлив чудовий дзвін і чому голос його то тихий і ніжний, то величний і грізний.

Слухайте!

Багато століть тому китайський імператор наказав побудувати нове місто.

— Я назву його Пекін, — сказав імператор, і нехай він буде найбільшим і найпрекраснішим містом Азії.

Але все вийшло не так, як сказав імператор. Двічі будував народ велике місто Пекін, і двічі вороги його руйнували. Чужинці, як зла сарана, налітали на китайську землю. Вони гнали чоловіків у рабство, а міста перетворювали на попіл.

Тоді імператор вирушив далеко в гори, де багато років жив на самоті мудрий пустельник. Імператор увійшов до печери мудреця і смиренно сказав:

— Ти старий і мудрий. Скажи, що мені робити, щоб побудувати столицю китайської держави — Пекін? Як уберегти її від жорстоких ворогів?

Відповів старий:

— Нехай найкращий майстер Китаю виллє найбільший на землі дзвін. Голос його повинен досягати кордонів твоєї держави на півдні та півночі, на сході та заході.

Повернувся імператор до палацу, ляснув тричі в долоні і наказав своїм сановникам:

— Знайдіть у моїй державі наймайстернішого майстра – ливарника.

Кинулися слуги на пошуки і наприкінці місяця привели до імператора найкращого майстра Китаю.

Коли Чень – так звали майстри – схилив коліна перед троном, імператор промовив:

— Тобі належить відлити найбільший дзвін у моїй імперії. І нехай звуки його досягають меж моєї неосяжної держави.

Чень взявся до роботи. Він працював, не знаючи відпочинку та спокою. Його красуня дочка — п’ятнадцятирічна Сяо Лін допомагала відшукувати для дзвону жовте золото, найбіліше срібло, найчорніше залізо.

Багато днів і ночей кипів у розпеченій печі дорогоцінний метал. Але коли Чень відлив нарешті дзвін, всі побачили на його поверхні глибоку тріщину.

Знову взявся Чень за роботу. І знову день і ніч допомагала йому працьовита дочка.

Але, мабуть, невдачі не хотіли залишати будинку старого майстра. Коли Чень знову відлив свій дзвін, на його поверхні побачили дві великі тріщини.

Тоді розгніваний імператор сказав:

— Якщо невдача спіткає тебе і втретє, — попрощайся зі своєю головою!

Що було робити бідолашному майстру! Він знову взявся до роботи. Але вже не було в очах його радості, а в руках твердості. Всім відомо, що той, кому праця не приносить радості, ніколи не створить нічого доброго.

Засумувала красуня Сяо Лін і вночі, коли всі спали, потай прибігла до самітника в гори. Плачучи розповіла вона мудрецю про горе свого батька, просячи допомоги та поради.

Тільки на одну хвилину замислився старий мудрець, а потім сказав:

— Голос дзвона має народити перемогу. Такий дзвін не можна відлити лише зі срібла, заліза та золота. Треба, щоб з металом змішалася кров людини, яка готова віддати життя за свою землю.

Вранці, як завжди, Сяо Лін допомагала своєму батькові. Вона стояла біля печі, дивилася на розплавлений метал, і сумні думки змушували стискатися її серце. Сяо Лін знала те, чого не знав її батько: дзвін знову буде з тріщиною, якщо ніхто не принесе себе в жертву. Значить, знову вороги Китаю будуть брати в рабство юнаків і дівчат, вбиватимуть старих і дітей, спалювати міста і села.

Ні! Цього більше не буде!

І не встиг старий майстер зрозуміти, що трапилося, як дочка його, прекрасна Сяо Лін, зникла в металі, що вирує. Свята кров її змішалася з розплавленим сріблом, залізом та золотом.

Заплакав нещасний Чень. Адже Сяо Лін була єдиною його дочкою і він любив її найбільше на світі.

— Навіщо це ти зробила, навіщо! — вигукнув у розпачі батько, і великі сльози текли по зморшках його обличчя.

Коли дзвін був відлитий, він виявився найбільшим дзвоном на землі. І на блискучій поверхні його не було жодної тріщини, жодної задирки.

Весь народ захоплювався чудовою роботою Ченя та прославляв його майстерність.

За старовинним звичаєм, старий майстер першим вдарив у дзвін. І голос його наповнив усі серця радістю та спокоєм.

У проникливому гомоні дзвону Чень чув голос коханої доньки, яка віддала своє життя за землю, на якій народилася і яку любила більше за себе.

Минали дні. Прекрасне місто Пекін було збудоване. І раптом одного ранку всі почули гучні звуки набату. Це гудів дзвін. Ніхто не вдаряв у нього, але голос дзвону досягав кордонів Китаю на півночі та півдні, заході та сході. І серця людей, які почули цей голос, ставали мужніми та відважними. Руки чоловіків тягнулися до зброї, підлітки отримували хоробрість зрілих чоловіків, чоловіки ставали мудрими, як старці.

Коли ворог під звуки набату вдерся до Китаю, назустріч йому піднявся весь народ. І воїни-китайці не знали в бою ні втоми, ні страху, бо чули гнівні звуки набату. І в набаті тому звучав голос дівчини Сяо Лін.

Чужоземці були розбиті. Тіла їх поросли пекучою кропивою, а імена стерлися в людській пам’яті.

Нехай ніхто з вас не думає, що це казка. Ні! Так було й так буде: у серці народу завжди звучить голос тих, хто помер за щастя рідної землі.

ЖахПоганоЗадовільноДобреЧудово! (Оцінок ще немає)
Сподобалась казка чи оповідання? Поділіться з друзями!
Категорії казки "Дзвін":
Залишити відповідь

Читати казку "Дзвін" українською мовою на сайті Proza онлайн: найкращі народні казки для дітей та дорослих. Повчальні казки для хлопчиків та дівчаток для читання у дитячому садку, школі або на ніч.