Іван Карпенко-Карий – Невольник

Драма в 5-ох діях зі співами і танцями усценізував КАРПЕНКО-КАРИЙ (ТОБІЛЕВИЧ) після поеми ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

Дієві особи:

  • Коваль Василь, старий запорожець.
  • Ярина, його дочка.
  • Стефан, його годованець.
  • Оксана, дівчина сусіда.
  • Недобитий, бандурист.
  • Опара, запорожець.
  • Кукса, запорожець.
  • Голощук, запорожець.
  • Недорізаний, запорожець.
  • Покришка, запорожець.
  • Неплюй, запорожець.
  • Начхайменівніс, запорожець.
  • Подорожний, запорожець.
  • Зачепа, запорожець.
  • Джура, запорожець.
  • Поводар, мале хлоп’я.
  • Запорожці, невольники, селяни, дівчата і турецькі яничари.

ДІЯ ПЕРША

Село у літку. По ліворуч хата Коваля з високим частоколом; біля хати лавка, накрита килимом; на лаві сидить Коваль і Недобитий, а трохи оподаль під деревом стоїть Стефан засмучений.

ЯВА I

Недобитий. (Грає на бандурі і співає думу):

Ой під лісом, тай під Лебедином (2 р.)
курилася доріженька димом.
Ой там молод козаченько нудить (2 р.)
під ним сивий кониченько блудить.
Чи я-ж тобі мій коню та важкий (2 р.)
чи-ж я тобі мій сивий та тяжкий?…

Коваль. Еге… То мабуть як не думай, як не марикуй, а такой треба буде… Шкода хлопчини… ще і у колодочки не вбилось… алеж…

Недобитий. У поли, на воли скорійше вилюдніє.

Коваль. Років би зо два підождати… Ну годі… Так думка-ж шиба, щоб часом і людий не почали дорікати, що виховую…

Недобитий. А правда, правда. А що правда, то не гріх: дорікати-муть…

Коваль. І так шкода і так невигода… Як-би моя сила, самби поїхав за ним, самби доглядів… Кортить ще раз помірятись з бісурменом, ще раз глянути у вічи смерти — а там хочби і в домовину… Як гляну на молодого юнака, то серце вогнем запала, а як зарже кінь вороненький, то здається, вихром схопив би ся на нього, та й полетів, що й вітер не дігнав би… Сказано-ж: колиб думка та силою стала, то і море-б перескочив, а нема сили, то нащо думка молодніє?… Який вже з мене козак?… Більш здався на стару бабу… Задля чого-ж я живу на світі?… Колись сею рукою коня новика обертав у лялечку, а татарву душив, мов котята…

Недобитий. А з мене який тепер козак?… Сили нема в долоні і на те, щоби табаку до ладу розтерти, та і струни не слухають… Думка ушкварить веселої, а струни буцім на злість тобі загудять сумної і розбурхають у старім серцї колишнє лихо, і діла колишні, незабуті зринуться на верх і плавають перед очима.

Коваль. Еге… І як не відганяєш ті думи від себе, а вони стовбичать перед тобою і колупають старий мозок. Згадаєш мучеників праведних, що зложили свої буйні голови за віру христову, поглянеш навкруги себе, на високі могили і заплачеш гірко…

Недобитий. Ну… мені час рушати. Прощавай Василю. Зоставайся здоровий. А за хлопця не забувай моєї поради.

Коваль. Ходи здоров. За пораду снасибіг, не забуду… Стефане, а йди но сюди… Чого ти такий, мов із-за вугла прибитий? Хорий, чи що?… Дивись бо веселійш синку, а я тобі дещо розкажу таке, чого може і у книжці не доведеться тобі бачити… Бачиш синку, ген — ту могилу, що ледви синіє?…

Стефан. Бачу таточку…

Коваль. Отже там, на тім місци отаборився зі своїм війском славний гетьман Іван Підкова; там він положив свою буйну голову. (Глянув на Стефана). Та що се, хай Бог боронить, з тобою?… Ти ледви не плачеш?…

Стефан. Нездужаю я тату… Піду я, походжу по садочку, може полекша…

Коваль. Піди сину… (Тихо). Мабуть догадався, мабуть вже серце віщує… Ох діти, діти, рожеві квіти…

Стефан. (До себе). Батько замислився… Ох чує моє серце, що вже не довго мені гуляти. Не даром батько що дня оглядає та примірює збрую та буланого муштрує… (Відходить).

Коваль. І чого та татарва знова заворушилась? Знов забажалось погодувати своїм трупом вовків-сіроманців, знов закортіло довідатись, чи не пощербились ще шаблі запорожські… А з Стефана буде козак завзятий, чує моє серце, що буде… Не раз подякує Січ-мати старому Ковалеви, що вигодував такого молодця… Еге, так і буде… (Кличе): Ярино!…

ЯВА II

Ярина. (Входить з саду). Ви мене кликали таточку?

Коваль. Та кликав-же… А де Стефан?

Ярина. А онде під тином неначе вкопаний стоїть.

Коваль. Еге, а я байдуже… не бачу. От такі старі очи… колись, у темну ніч, за гони було пізнав чоловіка… А тепер… А ходіть но лишень дітип сюда, але ходіть обоє. Господь милосерний післав нам празничок, не гріх і повеселитись, а ви щось обоє блукаєте, мов неприкаянні… А нуж ушкварте діточки якої, звеселіть мене, розворушіть старі кости. Ануж…

(Він грає на бандурі і танцює. Ярина і Стефан танцюють, старий підспівує):

Як би мені лиха та лиха
як би мені свекрівонька тиха,
як би мені чоловік молодий
до другої не ходив, не любив.

Ще ось такої:

Ой так чи не так
Уродився пастернак,
А петрушку криши в юшку
Буде смак, буде смак.
Ой так, таки так
Оженився козак.
Кинув хату і комнату
Taй потяг у байрак.

Е, шкода і замаху… (Сідає). Не та вже моя сила. Зовсім розкис. Мабуть за такі танці ніхто тютюну не дасть і на понюх, а не то що на люльку… А колись то було і сам гетьман по таляру давав за одно коліно. Думка тепер танцює і скаче, а ноги ледве волочуть… Літа мої… Сило моя… Де ви ся поділи?… Ну піди-ж ти доню до господи та злагодь що небудь пополуднувати…

Ярина. (Пішла).

Коваль. А ти, мій синку, ходи сюди та сідай ось тут біля мене.

Стефан. (Сідає).

Коваль. Слухай синку, що я тобі казати-му, слухай та не пропускай ані жадного словечка… Як убили твого батька в шляхетчині, то ти ще тоді був малесеньким, Стефане…

Стефан. (Здивовано). Так… я… я… не син?… чужий вам, тату?…

Коваль. Та не чужий бо, ні… Стрівай, не забігай у перед, а слухай готового… От і померла і мати таки твоя…

Стефан. Так я зовсім чужий вам?…

Коваль. Який бо ти нетерплячий… Ти слухай, а не хапайся поперед батька у пекло… Ото кажу, померла і твоя мати, а я і кажу покійній моїй жінці, а що, кажу, візьмемо за дитину?… Тебе отсе… Чогож бо ти так засмутився?

Стефан. (Зі смутком). Чужий, сирота… О, чом же я перш сего не знав?…

Коваль. Бо тобі до сего часу і не слід було знати. Слухай дальше і не сумуй… Взяли ми тебе тай і з Яриночкою спарували.

Стефан. (Схопивши голову у руки). О… Боже мій… Яж сего не знав, яж сего не знав…

Коваль. Тепер же синку ось що зробимо. Ти вже в літах і Ярина зріє, треба буде людий пошукати та дещо діяти… Як ти скажеш синку?

Стефан. Не знаю… не вмію зрозуміти… Я гадав, що Ярина…

Коваль. Сестра тобі? Аж воно, бач, зовсім не то. Щож, я не бороню, любитесь, то з Богом і до шлюбу… Але що ти бачив, що ти знаєш, живучи тут? Ріс як у Бога за дверми, тільки і лиха було, що як ще учився у бурсі, то може часами приходилось скоштувати березової каші. Так задля того синку треба буде трохи по світі поблукати, козацького жупана провітрити, та й шаблю погострити, щоб не заржавіла і щоб ти пізнав, що не тільки світа, що у вікні. Треба подивитися на чужі люди, які вони і як живуть: чи орють, чи на непоораному сіють а просто жнуть і немолочене віють. Годиться і те знати, як там мелють: чи язиками, чи каменем, та і як їдять: чи ложками чи жменями?… Чогож ти так замислився, мій друже?… Ти-ж либонь козацького роду?… Чи може у твоїх жилах тече вода, а у серцеві заяча відвага?… У кого-ж ти такий нікчемний вдався?…

Стефан. (Стрепенувся). Ні… я роду козацького і одвага у моїй душі живе… Лиш несподівана розлука зворушила моє серце, збаламутила мою кров… Ох… важко мені… (Закриває лице руками).

Коваль. Так… треба в люди на рік, на два піти, а потом уже побачимо, що далі буде.

Стефан. Знаю тату, що треба і борони мене Боже жахатися козацького діла. Давно вже кортить мене силою поміряться з бісурменом… Давно мої мрії літають по степу і воюють з ворогом лютим… Одно тяжко… що вас покинути мушу.

Коваль. Може не так жаль мене як… Не думай об сьому, синку. Господь допоможе, то і усе буде гаразд… Ну, та якже, га?… З Богом у дорогу… Іди, сину, у Січ…

Стефан. Так таточку… А серце кровію обливається…

Коваль. Не потурай серцеві, скоряй його розумові, а від смерті не заслонишся і на печи. Та й не такий страшний чорт, як його малюють… У Січи наберешся і розуму, научишся козацького звичаю і молодецького хисту… Споглянь на себе: який з тебе юнак? Ні у постати, ні в очах, ні одваги… Очи дитинячі, аж сором дивитися… Шкода… Який з тебе козак?

Стефан. Ох… не зносити мені моєї голови…

Коваль. Одна голова у тебе на плечох, то й шануй її… А там, сину, побачиш світа, та не такого, як у бурсі. Там научишся і Богови молиться по молодецьки, а не по чернечи харамаркати.

Стефан. Виряжайте мене, не гайте.

Коваль. Оттак і зробимо, мій сину. Помолившись Богови осідлаємо буланого тай гайда у дорогу. А і кінь же кінь: як змій, і зо дна моря винесе… Та що се і доси не дають полуднувати?… Ярино!… Чи злагодила ти вже там щонебудь?… Так, так синку…

ЯВА IІI

Ярина (вийшла уже ранійше, а учувши розмову, ухопилась за одвірок і мов зомліла).

Ярина. (Ледве чутно). Уже таточку… Осьдечки усе готово… Їджте на здоровлячко…

Коваль. (їсть).

Стефан. (Сидить засумований).

Коваль. Еге, що за смашні вареники, самі у рот лізуть… Стефане, чому не їси?

Стефан. (Бере порожну ложку).

Коваль. Оттак… Порожну ложку у рот кладеш? (Сміється).

Ярина. (Дивлячись на Стефана). Таточку, він такой справді нездужає… Братчику, соколе мій, скажи, що в тебе болить?

Стефан. (Похилив мовчки голову).

Коваль. (Сам до себе). Чи жать, чи не жать, а сіяти треба…

Ярина. Стефаночку… промов-же хоч одно слово…

Коваль. (Сам до себе). А хто-ж пожне тії жнива, що ми засівали?…

Ярина. Боже мій… Що се з тобою, Стефаночку, подіялось? Таточку, чим ви його розгнівали?

Коваль. (Мов не чує). О, тепер неначе по трохи і підкріпивсь… Ну, коли їсти то їсти, бо ніколи гаятись… Спасибіг тобі доню за полудень. Підуж я отеє, до вечірні може з ким пострічаюсь та пораджусь… А ти, Стефане, ляжеш спати, щоб до зорі встати та коня сідлати… (Вийшов).

ЯВА IV

Ярина. До зорі коня сідлати?… Братчику, голубчику, Стефаночку, чого бо ти плачеш? Глянь же на мене, на твою любу сестричку… Усміхнися… Бач… який… не дивиться… Не любиш ти мене? Їй Богу я заплачу… (Плаче). Бог зна завіщо розгнівався тай зо мною не говорить… Хочеш, я тобі заспіваю ту пісоньку, що ти найбільше любиш?… (Пригорнулась до нього і співає):

Чи я мамо не доріс,
чи я мамо переріс,
чи не рублена хата, (2 р.)
що не люблять дівчата. (2 р.)

Ой ти сину вже доріс,
ой ти сину переріс,
В тебе рублена хата, (2 р.)
тай не люблять дівчата. (2 р.)

В тебе стан як у баби,
в тебе очи як у жаби,
руки, ноги як у рака, (2 р.)
а сам рудий як собака. (2 р.)

І тонкий і високий,
щей без носа, косоокий,
тай без верхиої губи, (2 р.)
як цілуєш видно зуби. (2 р.)

І пісні не хочеш слухати? Ну, стрівайже, коли ти такий, то я утечу від тебе… їй Богу утечу та сховаюсь у бур’яни… А тоді хоч гукай, не гукай… не докличешся. А що? злякався?… Ні… ні, я не втечу, а сяду біля тебе… Ти справді може нездужаєш? Я зіла достану, за бабою збігаю, коли хочеш…

Стефан. Ні, сестричко моя… Ніяке зіля не загоїть рани мого серця-горя…

Ярина. Горя? Якеж там горе?

Стефан. Негадане і несподіване… Невжеж ти не чула, що батько казав? Я до сього часу думав, що ми… Не дивись… не дивись так любо на мепе… не тулись до мого серця… Я не брат тобі…

Ярина. Господь з тобою… що се ти кажеш…

Стефан. Не брат я, а чужий тобі… Я круглий сирота… Так зараз сказав батько…

Ярина. (Здивовано). Що він такого говорить?… Хочби тато швидче вернулися… Що мені у світі божому робити?…

Стефан. Не обіймайже мепе, не голуб мене… Не сестра ти мені… Я чужий… зовсім чужий…

Ярина. Та схаменись бо… Годі тобі пустувати… Чи не гріх тобі так знущатися надо мною?… Ти морочиш мене, а в мене серце розриваєсь… Бач, я плачу…

Стефан. По плач, моя зіронько, но завдавай ще більшого жалю мойому серцеві… Дивись же мені в вічи: не жартую я, а щиру правду тобі кажу, що мені зараз сказав твій отець, що я є годованець… Я сирота… Завтра я покину вас і поїду далеко… далеко…

Ярина. Стефаночку… Без тебе і мене не стане на світі… Я умру з жалю за тобою…

Стефан. Ярино моя, моя квітко, моя зоре так ти і тепер мене любиш, хоч я чужий тобі?… О, який-же я щасливий… Гляньже, глянь-же на мене твоїми оченятами… Ти і тепер мепе любиш?… О, мої любі оченята…

Ярина. (Плачучи). Та згаснуть вони від дрібненьких сліз, попухнуть від тяжкого смутку… Покинеш мене мій братчику… дружино моя… Покинеш мене одну однісеньку, як квіточку в чистім полі…

Стефан. Годіж… годі плакати моє серце. Поїду у Січ, бо годі тут жить. Роздобуду слави і верну до тебе.

Ярина. Може забудеш мене Стефаночку… На чужій стороні найдеш собі кращу… (За слізми не може говорити).

Стефан. Не забуду тебе, моя зоре… Доки світ-сонця не забуду… Доки не перестанесь бить серце у моїх грудях… Не хочу і не зможу я тебе забути… Ти будеш моєю одвагою, моїм супокоєм, моєю молитвою, моєю надією… І коли хоч на хвилинку викину тебе із серця, то хай перша куля проб’є його… Молись за мене тут, моя ти зоре, та жди мене…

Ярина. Буду молитися, мій голубе… Щиро буду молиться… (Обнялись і замовкли).

ЯВА V

Коваль. (Сам з собою балакає). От такі то мої молодята. Вже і поснули (Зітхнувши). Усе минеться, забудеться: і горе, і радість, і усяка пригода — тільки щире кохання, як та іскра тлітиме у серці до віку і по всяк час будитиме його… (Підійшов до Стефана і Ярини). Ану, діточки, пора о господу. На дворі смерка, а ніч коротенька…

Стефан і Ярина (раптом схопились).

Коваль. Щож, набалакались у волю?… Бачу, бачу, що у вас одно серце і одна думка… Жалко мені вас розлучати, ще і як жалко, але і те скажу вам діти, що я й сам гаразд не знаю, кого більш люблю: чи вас, мої голуб’ятка, чи Україну… Їдь, сину, на рік, або два у Січ, скоштуй гіркої, та своєю одвагою нагадай бісурменам свойого батька… А Ярина твоя на віки… На, візьми її…

Стефан і Ярина. Таточку наш рідний, благословіть нас…

Коваль. (Підоймає руки). Боже праведний, Боже сильний… Обережи моїх діток од болізни, од лютого ворога… Спаси їх милосерний і помилуй… Сюди, діти, до мойого серця… (Обіймає їх). Боже, зглянься на мене старого…

Занавіс.

ЖахПоганоЗадовільноДобреЧудово! (Оцінок ще немає)
Сподобалась казка чи оповідання? Поділіться з друзями!
Категорії казки "Іван Карпенко-Карий – Невольник":
Залишити відповідь

Читати казку "Іван Карпенко-Карий – Невольник" українською мовою на сайті Proza онлайн: найкращі народні казки для дітей та дорослих. Повчальні казки для хлопчиків та дівчаток для читання у дитячому садку, школі або на ніч.