Казка про Джаудара та його братів: Казка

Один купець мав трьох синів. Коли купець постарів і відчув, що наближається його кінець, він розділив усе своє добро на чотири частини. Одна частина дісталася його дружині, а решта трьох поділили між собою сини. У всіх було порівну.

Невдовзі купець помер. Два старші сини були незадоволені батьківським поділом і почали судитися зі своїм молодшим братом Джаударом через спадок.

Судилися, судилися, доки все майно батька у судах не розтратили. І у Джаудара теж ні гроша не залишилося. Тоді старші брати відібрали все у своєї матері та вигнали її з рідного дому милостиню збирати.

Але молодший син Джаудар не залишив матір. Дістав він мережу та човен і почав ловити рибу. Свій улов він продавав чи обмінював на хліб та фрукти, то вони з матір’ю і перебивались із хліба на воду.

А тим часом старші брати і материне добро за вітром пустили. Почали вони голодувати, от і прийшли до старенької хліба просити.

Мати не прогнала їх, останній шматок хліба їм віддала, сама ні крихти не з’їла і Джаудару ні слова не сказала. А Джаудар незабаром здогадався про це, але промовчав: був він найдобріший чоловік у світі, працював, не розгинаючи спини, щоб і матір, і братів прогодувати.

Якось сидів він у своєму човні і з сумом дивився на воду. Багато разів він закидав у озеро мережу, але так і не впіймав жодної риби. Тут якраз проїжджав повз мулю якась людина. Зупинився він і спитав Джаудара:

— Чи не ти Джаудар, син купця з цього міста? Джаудар здивувався, що чужинець знає його, і відповів:

— Так це я.

Тоді чужинець зліз із мула і сказав:

— Я магрібінець, житель Магріба. Виконай моє прохання, Джаударе, і ти не пошкодуєш, що зустрів мене сьогодні.

З цими словами він простяг Джаудару мотузку і попросив, щоб той зв’язав його та кинув у воду. Джаудар навідріз відмовився, але чужинець продовжував умовляти і просити його:

— Зв’яжи мене, не бійся, — казав він. — А потім кинь мене у воду. Якщо я висуну руки з води, закинь мережу та витягни мене. Якщо над водою з’являться ноги, знай, що я потонув. Тоді вже більше не думай про мене і не намагайся мене врятувати. Але цього мула відведи в місто на ринок, там побачиш у дверях складу людини, схожої на мене. Віддай йому мула, і він дасть тобі сто динарів.

Довго умовляв чужинець Джаудара, нарешті той погодився виконати його дивне прохання. Зв’язав він магрибінця та кинув його у воду. Джаудар трохи зачекав і побачив, як з води виринули дві ноги. Зрозумів Джаудар, що чужинець потонув. Взяв він мула за вуздечку, відвів його в місто на ринок, а з дверей складу вже йшла йому назустріч людина, дуже схожа на потопельника. Не сказавши жодного слова, взяв він мула і дав Джаудару сто динарів.

Джаудар прийшов додому та поділився грошима з братами. Серце було м’яке, як віск, а доброта його не знала меж! Другого дня він знову вирушив ловити рибу. Але як він не бився, як не намагався, навіть в’юна не впіймав.

Почав він додому збиратися, склав мережу і раптом бачить — їде на мулі якийсь чужинець, як дві краплі води схожий на вчорашнього потопельника. Зліз він з мула і накинувся на Джаудара:

– Розповідай, що тут учора було!

Джаудар злякався і спочатку не хотів нічого говорити, але ця людина мала такий владний погляд, що бідний рибалка скам’янів від жаху і розповів про все.

Бідолаха, не пам’ятаючи себе від страху, чекав на розправу за те, що він зробив учора. Але як здивувався Джаудар, коли чужинець висловив те саме прохання, що й магрібінець: хотів він, щоб рибалка зв’язав його і кинув у воду. Якщо з’являться руки, Джаудар мав витягнути його сіткою, а якщо ноги, то вже нічого не робити, тільки відвести мула на ринок, де за нього дадуть сто динарів.

Джаудар нарешті погодився, зв’язав чужинця і кинув його у воду. Почекав він трохи, а коли над водою з’явилися ноги, взяв мула і відвів його на ринок. Знову отримав Джаудар сто динарів, розділив їх порівну з братами і зарікся ловити рибу.

Але другого дня вранці він не міг знайти спокою, якась сила гнала його за місто до озера. Джаудар не витримав і знову пішов туди. Закинув він мережу у воду просто так: улов йому тепер не був потрібен, грошей у них було багато. Сидів він і в душі лаяв себе, що знову прийшов до озера.

І раптом з’явився чоловік на мулі, схожий на тих двох потопельників. Чужоземець сказав Джаудару, що він із Магріба, і спитав рибака, чи не Джаудар він, син купця з цього міста. Джаудар кивнув і тут же розповів чужинцю про все, що трапилося вчора і позавчора.

— О чужинець, молився Джаудар, — ні про що не проси мене. Я не зв’яжу тебе і не кину у воду. Не буду більше цього робити.

— Ті двоє, що втопилися тут, були мої брати, — сказав магрибинець.

— Було нас у батька четверо. Батько навчив нас робити чудеса і чаклувати, а коли помер, залишив нам багато скарбів та книгу мудрості. Через цю книгу ми посварилися. Довго сперечалися ми, кому вона дістанеться і нарешті пішли до шейха. Шейх сказав: “Книга дістанеться тому, хто принесе мені дзеркало всесвіту, перстень всіх доріг і меч блискавок. Той, хто стане власником меча, переможе будь-яке військо: вартує йому

тільки підняти меч, вилетить із нього блискавка і все знищить. Той, хто має дзеркало, може зазирнути в усі куточки світла. Він знайде кожну людину, де б та не сховалася. Той, у кого є перстень, потрапить усюди, куди захоче: треба тільки раз повернути кільце на пальці”. Шейх додав ще, що роздобути ці речі нам допоможе тільки Джаудар, син купця з такого міста. “Ви знайдете його біля озера, за містом, де він ловить рибу, – сказав шейх.

— А коли знайдете його, попросіть, щоб він зв’язав вас і кинув у озеро. На дні озера ви повинні битися з двома синами чарівника альМаліка, перемогти їх і взяти в полон. Той, хто впорається з ними, поїде потім з Джаударом шукати три чарівні речі”. Коли шейх скінчив, ми порадилися один з одним, і один з нас, який купив у тебе на ринку двох мулів, відмовився від книги. Ми попросили його щоб він знайшов тебе і дав нам знати.І ось ми троє, один за одним, вирушили до тебе.Що сталося з двома моїми братами, ти і сам добре знаєш.Сьогодні я востаннє спробую щастя. У Джаудара голова закружляла, коли він дослухав цю довгу розповідь… У душі він проклинав себе, що вплутався в цю історію з чаклунами… Але відмовити він нікому не міг, не витримав і цього разу,— зв’язав чужоземця і кинув його. у воду.

Магрибінець зник під водою, і Джаудар уже думав, що чужинця спіткала доля його братів. Але раптом озеро вкрилося брижами, і за хвилину з води виринули дві руки, кожна тримала по червоній рибі. Джаудар швидко закинув мережу і витяг магрибінця з води.

Магрибінець обтрусився, відкрив сумки, прив’язані з двох боків до сідла, засунув у кожну по одній рибі і сказав:

— Дякую тобі, Джаудар! Але ти ще потрібний мені. Ось тобі тисяча динарів. Дай їхній матері, щоб вона ні в чому не потребувала без тебе. Скажи їй, що ти поїдеш мандрувати світом. Не розповідай їй про те, що тут трапилося, і про те, що ти чув від мене. Ми вирушимо з тобою до міста Фас, там ти допоможеш мені роздобути три чарівні речі. Ти не пошкодуєш, що підеш зі мною. Я зроблю тебе султаном.

Джаудар узяв у магрибінця тисячу динарів і відніс їх матері.

— Я піду мандрувати білим світом, — сказав він їй. — Не турбуйся за мене, я скоро повернуся.

Джаудар тепло попрощався з братами і попросив їх дбати про матір, доки його не буде.

Другого дня магрібінець і Джаудар уже були в дорозі. Опівдні магрібінець запитав Джаудара:

— Чи не хочеш ти поїсти, Джаударе?

— О, звичайно, хочу, – відповів Джаудар.

— А чого б ти хотів?

Джаудар попросив шматок хліба із сиром.

— Ти заслужив на найкращий обід, — сказав магрибинець і постукав по сумці, прив’язаній до сідла. – Чи не хочеш ти смажених курчат? Чи рису з медом, чи, можливо, ти більше любиш зацукрований виноград?

І він перерахував Джаудару більше сорока страв.

— Але ж у цій сумці не вміститься стільки їжі! – вигукнув Джаудар. — Туди ти насилу запхнеш двох курчат.

— Дивись, — сказав магрибінець.

Він відкрив сумку і вийняв золоту страву зі смаженими курчатами. Потім він витяг іншу страву — з рисом, за нею третю, четверту, п’яту — словом, незабаром перед Джаударом стояло сорок золотих страв. На кожному лежали різні страви, одна краще за іншу.

Здивований Джаудар не міг видавити з себе жодного слова.

— Їж, – сказав йому магрибінець. — Риби, яких я витягнув із озера і засунув у сумки, це діти чарівника аль-Маліка. Тепер вони служать мені.

Джаудар не сказав жодного слова, вже четвертий день творилися чудеса на його очах. Сів він на землю і почав їсти.

Потім вони продовжували свій шлях і за тиждень прийшли до міста Фас. Магрибінець знайшов напівзруйнований палац. Там вони зупинились. Магрибінець залишив Джаудара стерегти мула, а сам облазив усі руїни. поки що не знайшов того, що шукав. Чарівник покликав Джаудара, і вони спустилися руйнованими сходами до мідних воріт.

— А тепер, Джаудар, — сказав магрібінець, — ти зайдеш через ці ворота до темного проходу. Не озирайся, йди вперед, поки не дійдеш до золотої завіси. Відсмикни її і увійди в кімнату. Там ти побачиш на срібній скрині свою матір. Не лякайся, коли вона скаже тобі, щоб ти вдарив її по обличчю. Це не твоя мати. Зберігач скарбів прийняв він її образ. Коли ти вдариш її, вона перетвориться на змію і повзе. Не бійся, вона нічого не вдіє тобі. Потім ти відкриєш скриню, дістанеш із неї дзеркало всесвіту, перстень усіх шляхів та меч блискавок. Принеси мені все це. Більше я від тебе нічого не вимагатиму. Джаудар затремтів від страху. Знав він, що тепер йому не виплутатись із усіх цих загадкових справ. Але відступати було запізно. Не треба було йому зв’язуватися з тим першим магрибінцем.

А його супутник уже тричі постукав у мідні ворота. Нарешті вони відкрилися, і магрібінець вштовхнув Джаудара у темний прохід. Джаудар пішов уперед, коліна у нього підгиналися від страху. Але він усе йшов і йшов, не дивився на всі боки, поки нарешті не побачив перед собою золоту завісу. Він відсмикнув його і зайшов до кімнати. У кімнаті стояла скриня, а на ній сиділа жінка. Відкинула вона покривало з обличчя, і Джаудар дізнався про свою рідну матір. Немов громом уражений зупинився він.

— Джаудар, – вигукнула жінка, – добре, що ти прийшов. Вдар мене, мій сину!

І хоча Джаудар був боязкою людиною, він скоріше вступив би в бій із драконом, ніж ударив би свою матір.

— Вдар мене, Джаудар, – знову сказала жінка. – Твоїм братам було б неважко це зробити.

Вона встала з скрині і підставила Джаудару обличчя. Даремно згадував Джаудар слова магрибинця, ніби це не його мати, а хранитель скарбів, що прийняв її образ, щоб збити Джаудара з пантелику. Сльози бризнули з його очей, у горлі в нього заперчило, і замість того, щоб ударити жінку, він поцілував її зморшкувате обличчя. У кімнаті одразу стало темно. Жінка зникла. А коли знову все прояснилося, Джаудар побачив, що скриня сама відкривається. Не роздумуючи, схопив він дзеркало всесвіту, перстень усіх шляхів і блискавок меч, повернувся і побіг назад.

Магрибінець подякував Джаудару, а чарівним речам зрадів, наче маленька дитина. Джаудар побоявся розповісти йому, що сталося в кімнаті, але магрибінець почав розпитувати, і Джаудару довелося зізнатися. Магрибінець посміхнувся, коли почув його розповідь, і сказав:

— Ти добрий син, Джаудар. Якби ти вдарив жінку, ми з тобою обидва жорстоко поплатилися б за це. Вся річ у тому, що ніхто, окрім тебе, не витримав би цього випробування. Але для тебе повага і любов до матері дорожча за всі скарби.

Потім магрибінець відв’язав від сідла обидві сумки, відпустив мула на всі чотири сторони, повернув перстень усіх шляхів і побажав собі, щоб вони опинилися в рідному місті Джаудара. За мить вони вже були там.

Мандрівники увійшли до міста, і тут же біля міської брами Джаудар побачив свою матір. Нещасна стара просила милостиню. З плачем розповіла вона, що як тільки Джаудар пішов з дому, старші сини відібрали в неї гроші і вигнали надвір. Джаудар втішав матір, як міг.

— Тепер уже до самої смерті ти не знатимеш ні печалі, ні потреби.

Він запросив магрибинця до себе, щоб той бодай день був його гостем. Але магрибінець сказав:

— Я маю віднести шейху чарівні речі. Тому кожен день для мене дорогий. Візьми собі чарівну сумку і запам’ятай мої слова: настане час, і ти станеш султаном у нагороду за те, що ти мені допоміг.

Магрибінець дав Джаудару чарівну сумку, попрощався з ним і залишив місто. А Джаудар з матір’ю пішли до свого будинку. Коли вони прийшли туди, братів не було вдома. Мати боялася залишатися там, але Джаудар сказав їй:

— Матінко, не бійся нічого. Я сам про все домовлюсь із братами. Незабаром брати повернулися додому і з лайкою накинулися на Джаудара.

— Та як ти посмів, нероба, увійти до нашого дому? Але Джаудар відразу розповів їм про чарівну сумку, показав, які дива вона може робити, і почав виймати з неї страву за стравою з рідкісними стравами. Брати скористалися добротою Джаудара і вдали, що люблять його більше життя.

Так прожили вони тиждень, другий, поки брати нарешті не змовилися, як їм назавжди позбутися Джаудара і відібрати в нього чарівну сумку. Пішли вони на пристань і розшукали там людину, яка наймала матросів. Вони збрехали йому, що в них є злий брат, який кривдить і матір, і їх.

— Допоможи нам позбутися його, — попросили підступні брати. Чоловік цей погодився і сказав:

— Ну що ж, приведіть свого брата, я якось упораюся з ним.

Того ж вечора брати виманили Джаудара з дому, покликали його прогулятися по набережній, а там в обумовленому місці накинулися на бідолаху матроси, зв’язали його і потягли на корабель.

Задоволені брати повернулися додому, відразу вигнали матір і від чарівної сумки вже не відходили. Вони їли, пили і ні про що інше не думали.

Але за кілька днів брати вже почали лаятися через сумку. Нарешті вони розповіли про свою суперечку судді і, розпалившись, проговорили про те, які дива робить ця сумка. Коли суддя почув про це, він наказав відібрати у них сумку і кинути їх до в’язниці. Потім суддя взяв чарівну сумку і наказав доповісти султанові. Розповів він султанові про чарівну сумку і подарував йому її в подарунок. Султан підвищив суддю у чині. Сумка з того часу готувала вдень і вночі страви для султана, а їжі в ній все не спадало.

Тим часом Джаудар став матросом, плавав морями в спеку і в бурю, страждав від спраги, голодував. Якось піднялася страшна буря, корабель зазнав аварії і майже всі матроси загинули. Але серед тих, хто залишився живим, був і Джаудар.

Він жебракував у чужій країні, доки прийшов у велике місто. Джаудар блукав вулицями, знемагав від спеки і зовсім послаб від голоду. Раптом він почув, як хтось крикнув:

Джаудар обернувся і впізнав магрибінця, того самого, якому він допоміг дістати три чарівні речі. Магрибінець відразу обійняв його і відвів до себе додому. Там Джаудар розповів йому, як він гуляв з братами набережною, як матроси потягли його на корабель, про все, що він пережив під час плавання, і про те, як потрапив до цієї країни.

Магрибінець наказав приготувати для Джаудара купальню з освіжаючим.

й водою. Джаудар викупався, магрибінець одягнув його в чудову сукню і нагодував смачною їжею. Коли гість наситився, господар сказав йому:

— Це місто Магріб. Ідемо зі мною до шейха, і ти дізнаєшся, що діється в тебе вдома.

Магрибінець представив шейху Джаудара і сказав, що це та сама людина, з чиєю допомогою він роздобув дзеркало всесвіту, перстень усіх шляхів та меч блискавок. Потім він попросив шейха, щоб той дозволив зазирнути в дзеркало всесвіту. Шейх провів їх до іншої зали і відсмикнув зі стіни покривало; під ним висіло дзеркало, яке Джаудар добре знав: дзеркало це було завбільшки з блюдо. Шейх потер його пальцями, і по склу заметалися тіні, з дзеркала долинав галас, наче хтось розмовляв далеко. Раптом тіні почали приймати контури людей, і Джаудар впізнав своїх братів. Почув він, як вони змовляються позбутися Джаудара і вмовляють чужу людину на пристані, словом, дізнався про все. Нарешті він побачив, як суддя відібрав у братів сумку і наказав кинути їх у в’язницю, і те, як сумка опинилася у султана, який щодня влаштовує багаті бенкети. У Джаудара стислося серце від жалю, коли він побачив, як його мати просить милостиню біля міської брами. Але й братів він теж пожалкував: адже їм у в’язниці не солодко жилось.

Коли вони довідалися про все, що хотіли знати, шейх знову закрив дзеркало покривалом, і магрібінець з Джаударом повернулися додому. Магрибінець умовляв Джаудара погостювати, але той хотів якнайшвидше повернутися на батьківщину, щоб допомогти матері та братам.

Магрибінець не став утримувати Джаудара. Але перш ніж розлучитися з ним, він повісив йому на шию ланцюжок, а на тому ланцюжку була мідна кулька.

— Я пообіцяв, що зроблю тебе султаном, – сказав магрибінець. — Настав час, щоб я виконав свою обіцянку. Шейх за допомогою персня всіх шляхів доставить тебе додому. Вночі ти опинишся на околиці рідного міста. Візьми в руку кульку, яка висить у тебе на шиї, потри її пальцями і вислови вголос побажання, щоб на тому місці, де ти стоїш, виріс палац у сто разів прекрасніший за палац султана. А потім побажай, щоб чарівна сумка знову опинилась у тебе. Султан пошле проти тебе своє військо, але ти за допомогою цієї кульки встоїш у бою і сам станеш султаном.

Ще тієї ж ночі Джаудар був на околиці рідного міста, якого він так довго не бачив. Джаудар потер пальцями кульку, як велів йому магрибінець, і побажав, щоб на тому місці, де він стоїть, виріс палац у сто разів прекрасніший за палац султана. І відразу з’явився чудовий палац із золотим дахом, із золотими вежами та балконами.

Слуги оточили Джаудара і повели його в розкішні покої, де грала музика і кружляли танцівниці, такі красуні, яких Джаудар у житті не бачив.

Потім Джаудар знову потер кульку і побажав, щоб тут була його мати. Відразу його бажання виповнилося. Мати Джаудара не хотіла вірити своїм очам, коли раптом опинилась у цьому чудовому палаці. У першу хвилину вона навіть не впізнала свого сина Джаудара, одягненого в дорогий одяг. А Джаудар обіймав її і казав, що тепер вони вже ніколи не розлучаться. Він відвів для неї розкішні покої і наказав слугам поводитися з матір’ю, як із царицею. Потім Джаудар втретє потер мідну кульку і побажав, щоб чарівна сумка знову була в нього. І це побажання виповнилося негайно. Чарівна сумка наче з неба впала йому під ноги.

Якраз цієї миті у палаці у султана забили на сполох. Султан пригощав на бенкеті своїх наближених, і кухарі не встигали виймати з чарівної сумки страви з рідкісними стравами, і раптом сумка зникла, наче крізь землю провалилася. Перелякані слуги покликали султана, обшукали палац, але сумку так і не знайшли. Тут султанові вже було до веселощів.

Ще більше розлютився він рано-вранці, коли побачив на іншому кінці міста величезний палац. Поруч із ним його власний замок здавався просто убогою рибальською хатиною. Султан відправив у палац свого посла, щоб той негайно доставив до нього зухвальця, що наважився піднятися над султаном. На зухвалого кривдника чекала жорстока розправа. Але варто було послу султана підійти до воріт палацу Джаудара, як на нього накинулися двоє здоровенних стражників і так віддубасили його, що той ледве тягнув ноги.

Султан був у нестямі від гніву, коли дізнався про те, що сталося. Він послав цілий полк воїнів, щоби вони захопили палац і взяли в полон зухвалого господаря. Але як тільки султанові воїни опинилися перед палацом, вони зупинилися немов укопані. Ніхто не міг ні рукою, ні ногою поворухнути, коні не рухалися з місця, всі наче скам’янілі. І все це зробив Джаудар за допомогою мідної кульки. Розгніваний султан дивився з вікна свого палацу і мало не луснув від злості. Тут візир порадив йому, щоб він сам подався до палацу.

— О володарю, — сказав хитрий вельможа. — Мабуть, той, хто володіє цим палацом, сильніший за тебе. Нічого іншого не залишається як підкоритися йому, щоб не спричинити його гнів.

Ось і вирушили султан зі своїм візиром у палац до Джаудару. Той прийняв султана з усіма почестями і влаштував розкішний бенкет. Добрий Джаудар з першого погляду сподобався султанові.

На бенкеті, бачачи навколо себе таке багатство, султан сказав Джаудару:

— Я бачу, що могутність твоя велика. Не хотів би ти бути моїм союзником? Джаудар погодився, і ще не закінчився бенкет, як султан запропонував йому за дружину свою дочку. Царівна була прекрасна, як день, шкіра її була біліша за цукор, а її стрункий стан міг змагатися з кипарисом.

Коли другого дня султан привів дочку до Джаудару, щоб познайомити їх один з одним, Джаудар закохався в неї з першого погляду, і царівна відразу подарувала йому своє серце. Після цього вже не було причин відкладати весілля. А на весільному бенкеті кухарі не встигали виймати з чарівної сумки страви з рідкісними стравами.

Чарівна сумка з того часу не знала відпочинку. Джаудар добре пам’ятав, як важко жити у злиднях. Тому він наказав роздавати їжу із сумки не лише мешканцям цього міста, а й людям із усіх куточків його царства. Щодня приходили натовпи людей за рисом, зерном, фруктами, і з того часу ніхто в тій країні не страждав від голоду.

Нарешті султан передав владу Джаудару, і нічого кращого не міг зробити. Такого мудрого правителя не було в жодній державі на світі. Братів Джаудара вже давно випустили з в’язниці, але вони мали залишити батьківщину. Цього разу не пробачив їм Джаудар, що вони так жорстоко вчинили з матір’ю. Спорядив він їм корабель і порадив їм заробляти собі життя перевезенням товарів десь у чужій країні.

— Тут ви не смієте з’являтися, – сказав він братам на прощання. І з того часу він нічого про них не чув.

Незабаром після весілля Джаудар вирушив із прекрасною дружиною на прогулянку за місто, щоб показати їй те озеро, де зустрівся він зі своїм щастям. Коли вони нахилилися над водою і, сміючись, дивилися на танці срібних рибок, щось раптом булькнуло, наче камінчик упав у воду.

Джаудар схопився за груди і побачив, що мідна кулька зникла, тільки розірваний ланцюжок висів у нього на шиї.

Але на що йому тепер була потрібна чарівна кулька! Джаудар навіть не пошкодував про нього і тільки зрадів, що всім дивам настав кінець. Тільки однією чарівною річчю він дорожив сумкою. Адже вона служила не йому одному, а всім людям у тій країні, щоб вони жили в достатку і ніколи не знали голоду та потреби.

За це люди прославляли Джаудара і любили всім серцем, а коли його народ жив добре, у Джаудара було легко на душі.

Довгі, довгі роки мудро правив він і був щасливий, а
Що було далі, знає лише місяць,
Що кожної ночі на небі сходить,
Вона все бачить, але мовчить вона,
Секрети все зберігаючи на небі.

ЖахПоганоЗадовільноДобреЧудово! (Оцінок ще немає)
Сподобалась казка чи оповідання? Поділіться з друзями!
Категорії казки "Казка про Джаудара та його братів":
Залишити відповідь

Читати казку "Казка про Джаудара та його братів" українською мовою на сайті Proza онлайн: найкращі народні казки для дітей та дорослих. Повчальні казки для хлопчиків та дівчаток для читання у дитячому садку, школі або на ніч.