Та Я ж: Казка

Жила собі жінка з малим сином. Хатина їхня стояла на горбі — місце дике, безлюдне; вище — скелі та каміння, нижче — болото — ні душі живої поблизу. Тож не дивно, що там водилося чимало і гномів, і ельфів, і фей. Як тільки стемніє, виходили вони з своїх схованок. Живучи тут, удова багато чого набачилась і наслухалася ночами: як танцюють під самим вікном мандрівні вогники і як перемовляються в дубовому гаю гноми-лісовики. Аби вона була не така бідна, то давно б уже перебралася ближче до людей — у село. Але там за житло треба платити, а за цю хатину ніхто з неї не брав ані гроша.

Страшнувато їй було вночі з такими сусідами. Тому вона ніколи не засиджувалася допізна.

Як тільки повечоріє — зразу ж лягала спочивати, не чекаючи, поки перетліє жар у коминку. Укриється — і вже й не думає про те, що там надворі діється.

А от син її шестирічний дуже не любив лягати спати вчасно. Як не вкладеш силою, то сидітиме хоч і до півночі: грається біля коминка, а матері наче й не чує.

Одного зимового вечора вона аж утомилась, умовляючи його йти спати, і все марно. А надворі гуляв вітер: то двері сіпне, то в шибки застукоче. Жінка знала: для гномів, ельфів та фей така непогожа ніч — найкраща пора. Вони неодмінно зберуться гуляти, а вже як розгуляються, можуть і капость укоїти.

Вона й просила сина:

— Лягай, дитино, вже спати, бо буде тобі самому страшно.

І сердилася:

— Лягай, бо знайду прута!

А він не слухає, наче й не до нього.

Вона знову:

— Будеш сидіти,— заберуть тебе феї!

А малий:

— То й добре, як заберуть, хоч пограюся з ними!

Мати й кинула його умовляти. Хоч як їй було прикро, та, втомлена, лягла спати і незабаром заснула. А хлопець сидить собі на ослінчику біля коминка.

Та недовго він просидів сам. У комині раптом щось зашаруділо, і перед хлопцем ніби вродилося маленьке дівча: заввишки менше ніж на п’ядь, коси біляві, аж наче срібні, очі зеленкуваті, а щічки рум’яні, як вишеньки. Здивувався хлопець.

— Як тебе звати? — питає.

— Звати мене Я. А тебе?

— І мене Я,— схитрував хлопець.

Почали вони удвох гратися. Дівча набрало попелу і — диво дивне! — наліпило з нього цяцьок: маленьких корів і собак, будиночки й поряд з ними дерева, чоловіків та жінок.

Тоді дмухнуло на ті цяцьки — і вони ожили. Корови замахали головами й замукали, собаки забігали й загавкали, на деревах зашелестіло зелене листя, а чоловіки та жінки заходили й забалакали.
Хлопець аж рота роззявив з великого дива.

Тим часом вогонь у коминку потроху згасав. У хаті потемнішало. Хлопець узяв тріску й поворушив вугілля. З коминка випала гаряча вуглинка і просто на ногу дівчаті.

Вона так пронизливо заверещало, наче всі вітри, які є на світі, подули в одну вузьку щілину. Хлопець кинув тріску й затулив руками вуха.

У комині знов зашаруділо. Та цього разу малий не чекав, доки хтось з’явиться. Він прожогом кинувся до ліжка, ліг, укрився з головою і дух притаїв.

— А хто це так галасує? — почувся з коминка чийсь голос.

— Та Я ж,— озвалося, схлипуючи, дівча.— Мені припекло вуглинкою ногу.

— Хто припік? — спитав сердитий голос.

Хлопець, наполоханий, визирнув з-під ковдри і побачив: з коминка виглядає біле-пребіле обличчя.

— Та Я ж,— сказало дівча.

— Чого ж ти тоді верещиш? — гримнула мати-фея.

Простягла руку, схопила доньку за вухо і потягла в комин.

А хлопець ще довго лежав і слухав: чи не повернеться фея та не покарає його за те, що припік вуглинкою ногу її доньці.

На другий день став хлопець слухняний та покірний, мов тобі шовковий.

Настав вечір. Мати йому:

— Пора спати.

Він одразу й ліг. Мати каже собі: «Таки дійшли до нього мої слова». А хлопець лежить і каже сам собі:

— Цур їм, тим феям. Більш не буду з ними гратися.

Відтоді остерігався фей та ельфів і завжди слухався матері.

ЖахПоганоЗадовільноДобреЧудово! (Оцінок ще немає)
Сподобалась казка чи оповідання? Поділіться з друзями!
Категорії казки "Та Я ж":
Залишити відповідь

Читати казку "Та Я ж" українською мовою на сайті Proza онлайн: найкращі народні казки для дітей та дорослих. Повчальні казки для хлопчиків та дівчаток для читання у дитячому садку, школі або на ніч.